کانال ما در تلگرام
روانشناسی و مشاوره

ورود به حساب کاربری

منوی اصلی

آخرین مطالب

آخرین لینکهای ارسالی

با همسرتان این شوخی ها را نکنید!
سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ - ساعت ۲۳:۲۵     بازدید ( 382 )     کد مطلب ( 320 )     نویسنده ( admin )

بايد توجه داشت که با هر موضوعي نمي توان شوخي کرد‎
بعضي مردان با همسر خود درباره موضوعاتي مانند ازدواج مجدد، طلاق، رفتار و چهره دختران ديگر شوخي مي کنند تا خود را بيشتر در دل همسرشان جا کنند غافل از اين که اين گونه سخنان براي بيشتر خانم ها اصلا شوخي محسوب نمي شود و احساس ناامني به آن ها خواهد داد.
بيشتر شدن صميميت زوج ها با شوخي کردن
بيشتر تحقيقات در حوزه سلامت روان و همچنين روابط زوج ها، به نقش مهم و سازنده شوخ طبعي اشاره کرده اند. افرادي که شوخ طبعي بيشتري دارند، انعطاف پذيرتر نيز هستند. از سوي ديگر، شوخي مي تواند باعث کاهش استرس شود و افراد را به هم نزديک کند. تقريبا بيشتر مردان به صورت ذاتي اين نکته را مي دانند که براي کسب توجه خانم ها، شوخ طبعي يک ابزار کارآمد است اما بايد توجه داشت که با هر موضوعي نمي توان شوخي کرد.
پخته ترين نوع شوخي
شايد بتوان گفت شوخي با خود و به نوعي هدف قرار دادن برخي رفتارها و اخلاق هاي خود در شوخي، پخته ترين نوع شوخي است. شخصي که توان شوخي با خود را دارد، از نظر پختگي اجتماعي و توسعه روحي رواني در سطح بسيار بالايي قرار دارد. در مقابل اشخاصي که با مسخره کردن ديگران اقدام به خنداندن بقيه افراد مي کنند، احتمالا افرادي انتقاد ناپذير هستند و به خودشکوفايي نرسيده اند.
توجه به برداشت طرف مقابل از شوخي
زن و شوهرها درباره شوخي کردن در زندگي مشترک، بايد چند نکته را رعايت کنند. اولين آن ها، برداشت متفاوت زنان و مردان از يک شوخي خاص است. در نظر بيشتر زنان، حداقل درصدي از واقعيت در هر شوخي وجود دارد، اگرچه مردان بسيار راحت با هر موضوعي شوخي مي کنند و چون شرايط واقعي نبوده است فکر مي کنند که طرف مقابل ناراحت نخواهد شد.
شوخي هايي که حس ناامني به زنان مي دهد
بعضي مردان با همسر خود درباره موضوعاتي مانند ازدواج مجدد، طلاق، رفتار و چهره دختران ديگر شوخي مي کنند تا خود را بيشتر در دل همسرشان جا کنند غافل از اين که اين گونه سخنان براي بيشتر خانم ها اصلا شوخي محسوب نمي شود و احساس ناامني به آن ها خواهد داد. مهم ترين عامل براي شوخي خوب، توان تفکيک مسائل شوخي بردار از مسائلي است که حتي شوخي نيز بر نمي دارند. وفاداري، عشق و علاقه دو طرف به يکديگر، حفظ ثبات زندگي مشترک، شرايط فيزيکي (چاقي، لاغري، فرم بيني دو طرف)، احترام به خانواده هاي يکديگر و... آن قدر جدي هستند که واقعا در بيشتر موارد نمي توانند سوژه خوبي براي شوخي باشند. بايد به ياد داشته باشيم هدف از شوخي، ايجاد فضاي مطبوع و کاهش تنش هاي روزمره است و قرار نيست با تحقير ديگران، ايجاد حس ناامني و کاهش اعتماد به نفس ديگري از طريق شوخي با برخي نقاط ضعف او چند لحظه اي باعث خنده ديگران شويم.
مطرح نکردن چنين شوخي هايي در جمع
از سوي ديگر، بايد شرايط را نيز در نظر گرفت. ممکن است زوجي در خلوت خويش درباره خيلي از مسائل با يکديگر شوخي کنند اما قرار نيست همان موضوع در جمع و در مقابل ديگران نيز مطرح شود. شايد فرد از شنيدن يک جمله از زبان همسري که به عشق او اعتماد دارد، ناراحت نشود اما به طور قطع تکرار آن از زبان يک فرد دورتر آزار دهنده است.
تفاوت شوخي و متلک
يادمان باشد که شوخي با متلک گفتن اشتباه نشود. بسياري از افراد حرف خود را به صورت متلک در جمله اي به شکل شوخي بيان و سپس ادعا مي کنند که شوخي کردم و منظوري نداشتم. اگر براي حفظ زندگي مشترک خود ارزش قائل هستيد، از متلک گويي و نيش و کنايه به شدت بپرهيزيد. اگر از موضوعي ناراحت هستيد، به صورت واضح و با احترام بيان کنيد تا بتوان براي آن راه حلي پيدا کرد. متلک گفتن در پوشش شوخي، فقط باعث دلخوري فرد مقابل مي شود و معمولا هم از درونمايه اصلي کنايه مد نظر، به علت ناراحتي ناشي از زخم زبان، اجتناب صورت مي گيرد. شوخي کردن در شرايط مناسب و با موضوع مناسب، عامل نزديکي و صميميت افراد است اما شوخي با حساسيت هاي ديگران فقط باعث تخريب روابط مي شود. هميشه به ياد داشته باشيم که شنونده شوخي هاي ما، در ذهن ما نيست و توان تشخيص اين که واقعا قصد و غرضي در پشت اين جمله به ظاهر شوخي وجود داشته يا نه را ندارد.

ارسال دیدگاه