بهبود کیفیت دیسک چند منظوره دیجیتالی با استفاده از نانو پوشش

تهران- ایرنا- یک شرکت فناور ایرانی موفق به بهبود کیفیت دیسک چند منظوره دیجیتالی با استفاده از نانوپوشش ایرانی شد.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا، این یک شرکت با استفاده از متخصصان داخلی دیسک چند منظوره دیجیتالی (DVD۹) ۱۲۰ میلیمتری با ظرفیت ۹ گیگابایت دارای پوشش نانومتری تولید کرد، اعمال پوشش نانومتری با استفاده از روش اسپاترینگ بر سطح DVD۹، موجب بهبود کارایی این محصول شده است.


سی دی(CD) و دی وی دی (DVD) یکی از تجهیزات مورد استفاده در ذخیره‌سازی اطلاعات است که اطلاعات به وسیله لیزر و ایجاد حفره‌های کوچک در شیارهای حلزونی مارپیچی در سطح آن ذخیره می‌شود.


این اطلاعات به صورت ارقام صفر و یکی (باینری) بر روی دیسک، کد شده و با لیزری ضعیف‌تر و یک چشم الکتریکی (فوتوسل) در دیسک‌گردان‌های نوری خوانده می‌شوند.


انواع مختلفی از این دیسک‌ها بر اساس حجم ممکن برای ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد که در این بین می‌توان به سی دی (CD)، دی وی دی (DVD) و دی وی دی ۹ (DVD۹) اشاره کرد. ابعاد این دیسک‌ها مشابه یکدیگر بوده و فرایند تولید و نوع مواد مورد استفاده نیز تقریبا مشابه است. معمولا یک DVD از چهار لایه ساخته شده و ضخامت ۱٫۲ میلی‌متر دارد.


به منظور افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی اطلاعات روی دی وی دی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این روش‌ها تغییر تعداد لایه‌های دی وی دی است. بر این اساس سه نوع دی وی دی یک طرفه-تک لایه (۴٫۷ گیگابایت)، یک طرفه-دولایه (۸٫۵ گیگابایت)، دو طرفه-دو لایه (۱۷ گیگابایت) وجود دارد.


دی وی دی ۹ (DVD۹ ) از دو لایه اکتیو و دامی تشکیل شده است که لایه اکتیو تقریبا ۱۵ نانومتر متالایز و لایه دامی ۴۲ نانومتر متالایز می‌شود. ظرفیت دی وی دی ۹ دو برابر ظرفیت سایر دی وی دی است و در هر دولایه اطلاعات دارد بدین ترتیب که رایترها ابتدا با یک فرکانس اطلاعات لایه اکتیو را می‌خوانند و سپس با تغییر فرکانس اطلاعات لایه دامی را بازخوانی می‌کنند.


به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، روش دیگر برای افزایش ظرفیت دی وی دی اعمال پوشش نانومتری در سطح دیسک است که موجب بهبود خصوصیاتی همچون بازتابش نور و قابلیت خوانش می‌شود، دی وی دی تولید شده توسط شرکت فناور ریز موج سیستم دارای پوشش با ضخامت کمتر از ۷۰ نانومتر بوده که از جنس پلی‌کربنات است. این دیسک‌ها از ظرفیت ۸.۵ گیگابایت برخوردار هستند.


 لوح های فشرده (سی دی) تولید شده توسط این شرکت دارای پوششی با ضخامت کمتر از ۱۰۰ نانومتر هستند که از ظرفیت ۷۰۰ مگابایتی برخورداراند. اعمال پوشش نانومتری با استفاده از روش اسپاترینگ بر سطح سی دی، موجب بهبود کارائی این محصول بر اساس نتایج حاصل از آزمونه‌ای داتاریوس، بازتاب و خوانش و رایت دیسک شده است. همچنین کاهش ضخامت پوشش اعمالی بر سطح دیسک، موجب کاهش قیمت آن نیز شده است.آی‌پی شما:


مرورگر شما:


آخرین بروزرسانی سایت: 1401-03-03 12:40

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *